Menu

Porowatość włosów – dlaczego jest tak ważna przy olejowaniu włosów?


Obco i dziwnie brzmiący termin „porowatość włosów” nie jest nazwą żadnej choroby czy dolegliwości. Określa on natomiast kondycję włosów. Im bardziej zniszczone są włosy, tym wyższy jest stopień ich porowatości. Porowatość włosów rozpoznaje się po stopniu odchylenia łusek znajdujących się na powierzchni włosa. Im bardziej owe łuski przylegają do włosa, tym lepsza jest jego kondycja. Zdrowy, niskoporowaty włos, z domkniętymi łuskami jest grubszy, bardziej odporny na zniszczenia, długo chłonie wodę i jeszcze dłużej schnie. Włos, który ma mocno rozchylone łuski jest wątły, delikatny i bardzo łatwo go zniszczyć. Jego odporność jest znikoma. O takie włosy trzeba o wiele bardziej dbać i intensywnie odżywiać.

porowatosc-wlosow.jpgZnajomość porowatości włosów jest niezmiernie istotna, pozwala bowiem dobrać odpowiednią kurację i określa, w jaki sposób powinnaś pielęgnować swoje włosy. Dzięki temu będziesz po prostu wiedziała, JAK i CZYM pielęgnować włosy.

Najlepszą regenerację i odżywienie włosów zapewnisz, stosując tzw. olejowanie włosów.

Jest to zabieg znany od wieków, a ostatnio niezmiernie popularny, ponieważ efekty olejowania są spektakularne.

Aby jednak olejowanie włosów przyniosło rezultaty, niezmiernie istotne jest to, jaką porowatość mają twoje włosy. To pozwoli ci dobrać odpowiedni olej do kuracji. Nie każdy olejek pasuje bowiem do każdej „porowatości”. Dzieje się tak, ponieważ naturalne olejki mają różne cząstki. Większe cząstki oleju nie będą potrafiły wniknąć między niewielkie, ściśle przylegające do siebie łuski na włosach niskoporowatych. Takie cząstki świetnie wpasują się natomiast w duże rozchylenia łusek na włosach o wysokiej porowatości.

Ponieważ w olejkach dominuje różny rozmiar cząstek (zależący od rodzaju kwasów tłuszczowych występujących w oleju), a włosy mają różny stopień rozchylenia łusek – trzeba po prostu znać porowatość włosów i dopasować do niej olej o odpowiednich cząsteczkach.

WŁOSY NISKOPOROWATE muszą otrzymać cząsteczki z nasyconych kwasów tłuszczowych. Takie kwasy występują w olejku kokosowym i palmowym.

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE muszą otrzymać cząsteczki kwasów z grupy omega -n7 i omega – 9, które przeważają w olejkach: migdałowym, makadamia, arachidowym, arganowym.

WŁOSY WYSOKOPOROWATE muszą otrzymać cząsteczki kwasów z grupy omega – 3 i omega – 6. Przeważają one w olejkach: słonecznikowym, winogronowym, z nasion czarnuszki, kukurydzianym.