Menu

Olejowanie włosów. Przygotuj swoje włosy na zmiany!


Nałożenie oleju na włosy i zmycie go szamponem to tylko niewielka część całego zabiegu. Włosy trzeba odpowiednio przygotować do olejowania, a później zabezpieczyć je przed utratą cennych składników zaabsorbowanych z oleju. Jak się do tego zabrać?

olejowanie-wlosow.jpgNa temat włosów i olejów zawsze mawia się, że najważniejszy jest wybór odpowiedniego oleju do typu włosów. Zgodnie z poradnikami, których w sieci jest mnóstwo, określamy porowatość swoich włosów.

Następnie analizujemy procentową zawartość kwasów tłuszczowych w oleju i wybieramy te, które mają szansę sprawdzić się na naszych włosach.

Dobór oleju do typu włosów w skrócie:
Mamy trzy rodzaje włosów: nisko-, średnio- i wysokoporowate. Niskoporowatki mają szczelnie zamknięte łuski włosów, więc potrzebują kwasów nasyconych. U włosów średnioporowatych łuski rozchylają się nieznacznie, co wymaga olejów z kwasami jednonienasyconymi. Zniszczone wysokoporowatki mają mocno rozchylone łuski, w które wpasowują się kwasy wielonienasycone.

JAK PRZYGOTOWAĆ WŁOSY DO OLEJOWANIA?

Do olejowania powinniśmy podchodzić jak do każdego innego zabiegu na włosach. Najważniejsze jest dokładne rozczesanie włosów. Choć wydaje się to oczywiście, warto mimo wszystko o tym pamiętać. Olej do włosów lepiej rozprowadzimy po pasmach, które nie są splątane. Łatwiej wykonamy masaż głowy. Poza tym szczotka może wyczesać część zanieczyszczeń znajdujących się na włosach, i które mogłyby utrudniać wnikanie oleju.

Jeśli zależy nam na tym, żeby jak najwięcej cennych składników z oleju trafiło do cebulek włosowych, musimy przygotować włosy na ich przyjęcie. Można to zrobić na przynajmniej dwa sposoby. Łuski włosów otwierają się pod wpływem wysokiej temperatury i zasadowego pH. Oleje lepiej absorbują się również w połączeniu z wodą. Najlepiej zatem przed nałożeniem oleju spłukać włosy ciepłą – nie gorącą! – wodą lub płukanką np. z soli, która ma wysoki odczynnik pH. Olej do włosów lepiej zadziała i szybciej wchłonie się w tak przygotowane włosy.

Jeśli mówimy już o tym, że coś może przyspieszać działanie oleju do włosów, trzeba wspomnieć o tym, jak najlepiej nakładać olej. Przed zabiegiem lepiej podgrzać olej (np. w kąpieli wodnej, a nawet mikrofalówce). Lekko cieplejszy będzie wchłaniał się lepiej i dawał przyjemne uczucie na skórze. Natomiast w trakcie nakładania warto pamiętać o wykonaniu masażu głowy. Wcierany i wmasowywany okrężnymi ruchami olejek do włosów szybciej się wchłonie. W ten sposób poprawiamy bowiem mikrokrążenie skórne i składniki odżywcze są szybciej transportowane.