Menu

Suszarka w dłoń! Jak przyspieszyć działanie oleju do włosów?


Cechą charakterystyczną naturalnych metod pielęgnacyjnych jest fakt, że potrzebują czasu, aby zadziałać. Nie możesz liczyć na natychmiastowy porost włosów zaraz po tym, jak nałożysz olej na włosy. Niestety to tak nie działa. Za to efekty uzyskane tą metodą nie są powierzchowne i utrzymują się bardzo długo. Tak więc olejowanie się opłaca!

olejowanie-wlosow.jpgCierpliwość to kluczowa cecha, którą powinien posiadać każdy, kto zabiera się za olejowanie włosów. Olej do włosów to nie ekspresowa odżywka, którą spłukuje się zaraz po nałożeniu. Żeby mógł zadziałać, potrzebuje odrobiny czasu. Im jest słabiej wnikający, tym tego czasu potrzeba więcej. To dlatego zaleca się, aby olejować włosy na noc.

Owinięte ręcznikiem lub zwinięte w koczek mogą spokojnie wchłaniać cenne składniki nawet przez kilka godzin.

Czy da się przyspieszyć działanie oleju do włosów?

Oleje działają w swoim tempie. Muszą przejść długą drogę do cebulki włosowej, gdzie zaczyna się proces odżywiania i wzmacniania. Dopiero potem włos może się pogrubiać, uelastyczniać i rosnąć. Zazwyczaj czas od rozpoczęcia olejowej kuracji do pojawienia się oczekiwanych rezultatów wynosi kilka tygodni. Choć pierwsze efekty np. wygładzenie, blask i sypkość włosów da się wyczuć już po pierwszym użyciu oleju. O ile dopasujemy go do typu naszych włosów.

Faktycznie działanie olejów do włosów można pośrednio przyspieszyć. Chodzi o to, aby sprawić, że składniki z oleju będą się szybciej wchłaniały. Jak to zrobić? Trzeba sprawić, żeby łuski włosów trochę się nagimnastykowały. Rozchylamy je, aby substancje odżywcze z oleju łatwiej i szybciej się wchłonęły. Nie wolno jednak zapomnieć, aby potem zamknąć łuski!

Pytanie: jak otworzyć łuski włosa?

Wysoka temperatura

Pierwszy sposób to wysoka temperatura. Pod jej wpływem łuski otwierają się i łatwiej dostać się do wnętrza włosa. Po olejowaniu łatwo można je zamknąć, spłukując zimną wodą. Działanie oleju do włosów można przyspieszyć wysoką temperaturą na kilka sposobów:

  • podgrzewamy olej, który lepiej wnika we włosy na ciepło,
  • przed nałożeniem oleju na włosy spłukujemy je gorącą wodą,
  • po nałożeniu oleju włosy owijamy ciepłym ręcznikiem,
  • zawinięte w ręcznik lub folię włosy podgrzewamy suszarką.

Wysokie pH

Druga metoda to potraktowanie włosów płukanką o wysokim pH. Zasadowa płukanka do włosów przed olejowaniem skutecznie otworzy łuski włosów. Najlepiej sprawdzają się płukanki na bazie soli. Trzeba jednak pamiętać, żeby po zmyciu oleju, wygładzić włosy stosując kwaśną płukankę (np. z octu, cytryny lub aloesu).